zasuwy burzowe gdzie umieścić


Autor: miroooslav
Tagi: zasuwa burzowa dwuklapowa   zasuwa burzowa jednoklapowa  
20 października 2015, 12:34

Podczas rzęsistych deszczów słabo zabezpieczone piwnice i garaże - zostana zatopione. Do tych pomieszczeń woda spływa na wiele sposobów np. brama garażowa z dziurami, niehermetyczne okna w garażu itd. Szczególnie denerwujące są zalania nisko połozonych poziomów domów czego powodem jest przepływ wsteczny. Ażeby ubezpieczyć się przed takimi nieoczekiwanymi problemami, warto zamontować zasuwę burzową.

Bazowym składnikiem kanalizacji jest zasuwa burzowa, nazwana technicznie zaworem zwrotnym. Jedno i drugie określenie doskonale określa role tego ustrojstwa. Funkcjonowanie zasuwy burzowej spełnia podobną rolę jak zwykły zawór zwrotny w instalacjach wodociągowych. Ma uniemożliwiać przepływom wstecznym w czasie skumulowanego przepływu sączków w instalacji, co najczęściej ma miejsce podczas ulewy z impulsywnymi opadami.

Przepływ wsteczny robi się najczęściej, gdy średnica rury kanalizacyjnej jest za mały. Zasuwy burzowe o średnicy ø 110 mm i szerszych spełniją swoją rolę i bardzo konkretnie zabezpieczają niskie poziomy domów.

Kiedy zbiera się na burze i atakują intensywne opady deszczu, to w wielu gospodarstwach domowych powstaje problem. Przeważnie tym problemem jest wsteczny przepływ wody. Ogromna ilość wody deszczowej w krótkim czasie napływająca do sieci kanalizacyjnej tworzy to, że błyskawicznie stawała się ona niedrożna. Koniec jest zawsze ten sam - zalana piwnica lub garaż. Taka sytuacja powstała bowiem wpusty podłogowe i kanalizacja nie posiadają zainstalowanych zasuw burzowych.

Przepływy wsteczne często powstają z typowych okoliczności którym może być zapchana kanalizacja.

Kanalizacyjny zawór zwrotny przydaje się także jako opieka przed przedostawaniem się gryzoni (na przykład szczurów), tubami kanalizacyjnymi do budynku.

Zasady aplikowania zabezpieczeń przed zatopieniem określono w obowiązującej normie PN-EN-13564 Ustrojstwa przeciwzalewowe w budynkach – wymagania. Urządzenia takie montuje się na sektorach poziomych kanalizacji. Może to być odcinek przykanalika – wówczas zasuwę burzową montuje się w studzience DN800 albo na horyzontalnym odcinku kanalizacji wewnętrznej, przed wyjściem z budynku. Jest też alternatywa montażu zaworów zwrotnych bezpośrednio na odpływach z pojedynczych odbiorników kanalizacyjnych, na przykład wpustów podłogowych czy pryszniców usytuowanych poniżej poziomu zatapiania.

Zasadniczym błędem jaki najczęściej się popełnia jest montaż zasuwy burzowej na centralnej tubie kanalizacyjnej. Powoduj to zatopienie pomieszczeń, które powinny być zabezpieczane przed tego typu dolegliwościami.

Możliwości zasuw burzowych sprawiają, że w razie problemów dostęp do nich powinien być łatwy. Urządzenie wymaga bowiem okresowej konserwacji i nadzoru.

Istnieją różne konstrukcje kanalizacyjnych zaworów zwrotnych:

zawory jedno- i dwuklapkowe ( zawieranie awaryjne),
zawory do aplikowania w kanalizacji bez fekaliów (klapy zamykane samoczynnie) i z fekaliami ( pokrywki zawierane siłownikami).

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz